Programy pro původce*kyně násilí nejsou v České republice stále pevnou součástí sítě služeb. I proto se snažíme spolupracovat s dalšími organizacemi a společně ukazovat, jaký dopad má podpora na prevenci násilí v blízkých vztazích.
Naše spolupráce míří i za hranice České republiky. Velkou inspirací je pro nás norská organizace Alternativ til Vold (ATV), která díky Barboře Jakobsen přenáší dobrou praxi také do mnoha českých organizací. I díky práci ATV, která se promítla do řady výzkumů, dnes víme, že 60 až 80 % mužů, kteří páchají násilí na partnerce, násilí zažilo již v dětství (Delsol, Margolin 2004; Lycke, Molin 2002). Proto si uvědomujeme, jak zásadní je práce s původci*kyněmi pro zastavení transgeneračního přenosu násilí.
Pokud se chcete o problematice práce s původci*kyněmi násilí dozvědět víc, stáhněte si zdarma knihu Násilí je možné zastavit. Existuje také kniha Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí.
Ve SPONDEA pracujeme také s celými rodinami zasaženými násilím. V centru našeho zájmu je bezpečí dětí. Práce se vztekem a agresí se tak promítá také do snahy zastavit situační párové násilí rodičů a zaměřit jejich pozornost na potřeby a bezpečí dětí. Naše práce se řídí Minimálními standardy práce s původci a původkyněmi násilí v blízkých vztazích v České republice a Standardy pro centra dětství bez násilí.
Na našem webu v sekci Materiály také průběžně zveřejňujeme nové studie a metodiky pro práci s původci*kyněmi násilí.
Potřebujete se poradit?
Jste psycholožka, psychiatr, sociální pracovnice nebo odborník*ice v dalších profesích a jste v kontaktu s někým, kdo se dopouští násilí na svých blízkých? Potřebujete informace, nasměrování nebo podporu?
Ozvěte se nám na e-mail vztek@spondea.cz nebo na číslo +420 725 005 367.
Kontakty na další organizace pracující se vztekem a agresí
Praha
- Liga otevřených mužů – program práce s agresí
- Centrum Locika – práce s násilím v rodině
- Diakonie – program Stop násilí
- Centrum sociálních služeb Praha – Program Viola
- IC Kladno – Pomoc pro osoby dopouštějící se násilí v partnerských vztazích
Brno
České Budějovice
Hradec Králové
Ostrava
Materiály
Metodiky pro práci s LGBTQ+ lidmi zasaženými násilím. Ve spolupráci s Andrejem Kurucem a týmem Chci ovládnout vztek SPONDEA jsme připravili metodiky:
- Jak pracovat s klienty*kami zasaženými násilím – Metodika pro služby pracující s LGBTQ+ klienty*kami
- Jak pracovat s LGBTQ+ klienty*kami
dopouštějícími se násilí v blízkých vztazích – Metodika pro programy pracující s osobami, které se dopouštějí násilí
Obě metodiky vznikly v rámci projektu Vztek neřídí mé jednání s podporou Norských fondů.
NÁSILÍ SE NETÝKÁ JEN HETEROSEXUÁLNÍCH PÁRŮ – Když mluvíme o násilí v blízkých vztazích, představivost často sklouzne ke stereotypu muže, který se dopouští násilí na své partnerce. Násilí se ale objevuje ve všech druzích vztahů a nevyhýbá se ani těm “duhovým.” V čem tkví jeho specifika? Proč se o něm nemluví a jak můžeme pomoci těm, kteří jsou jím zasaženi?
Psychologa, dramatika a LGBTQ+ aktivistu Andreje Kuruce na toto téma vyzpovídal terapeut Jiří Ammer, který se v brněnské organizaci SPONDEA specializuje na práci s osobami, které se dopouštějí násilí.
Rozhovor vznikl v rámci kampaně #zastavnasili organizace Liga otevřených mužů a dalších, které se zaměřují na práci s osobami, které se dopouštějí násilí.
Vztek neřídí mé jednání – Zkušenosti LGBTQ+ osob s genderově podmíněným násilím ve vztazích a s bariérami v dostupnosti služeb pro prevenci násilí v blízkých vztazích
Andrej Kuruc, SPONDEA
O práci nejen s původci*kyněmi násilí, motivaci ke změně, o tom, co se za násilím skrývá a jakou odpovědnost neseme za násilí, které se děje konkrétním jedincům, jako společnost.
Rozhovor s našim kolegou Jiřím Ammerem a školní psycholožkou Anetou Zápotockou pro Český rozhlas.
Jak vnímáme vztek a agresi? Jak se vztekem pracovat, abychom ho nepotlačovali, ale aby také nepřerůstal v násilí?
Náš kolega Jirka Ammer diskutoval spolu s Hanou Kubíčkovou a Lukášem Grochalem z Institut prevence, z.s. v ostravském Centrum PANT
Většina původců domácího násilí byla podobnému zacházení v dětství sama vystavena, ať už v pozici oběti nebo svědka.
Rozhovor s terapeutem Jiřím Ammerem v Diagnóze F
V Česku je stále zakořeněná představa, že zmlátit dítě je zcela v pořádku.
Rozhovor s terapeutem Jiřím Ammerem na GIVT.cz
Pracovní aliance v terapeutické práci s původci intimního partnerského násilí
Přehledová studie
JIŘÍ AMMER
Katedra psychologie FSS MU a SPONDEA, z. ú., Brno